DRAWS & RESULTS

Doeberl 2022 Draws & Results

Congratulations to GM Hrant Melkumyan (ARM), winner of the 2022 Doeberl Cup.

TournamentDraw / ResultsLast Updated
PremierFinal Results18 April
MajorFinal Results18 April
MinorFinal Results18 April
U1200sFinal Results16 April
BlitzFinal Results16 April
PGN FilePending-

Doeberl Cup Winner: GM Hrant Melkumyan (ARM) 7.5/9
Major 1st Place (Saint Memorial): Mars Qi (AUS) 6.5/7
Minor 1st Place: Mark C Stokes (AUS) 6.5/7
U1200s 1st Place: Joy Liu (AUS) 6/6

PREMIER

Best Female: WGM Jilin Zhang (AUS)
Bedi Cup (Best Australian Junior): Ryder Testolin (AUS)
U2200 Medallion: Matthew Clarke (AUS)
U2000 Medallion: CM Lalit Prasad (AUS)
Fighting Fund: IM Rishi Sardana (AUS)
ACF U2000 "Courage & Self-Belief" Prize: Niki Banerjee (FRA)

MAJOR

Best Female: Fiona Shen (AUS)
U1800 Medallion: Zerui Xing (AUS)
U1650 Medallion: Micah Young (AUS)
Max Illingworth Award: Micah Young(AUS)

MINOR

Pooja Cup (Best Female Australian Junior): Sophia Ahern (AUS)
U1200 Medallion: Ethan Chang (AUS)
U1400 Medallion: Austin Chen (AUS)
Best Unrated: Shivam Pant (AUS)



2021

Congratulations to GM Justin Tan (AUS), winner of the 2021 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

U1200s: Final Results

Blitz: Final Results


Major 1st Place: Dylan Siow-Lee (AUS)
Minor 1st Place: Tedric Li (AUS)
U1200s 1st Place: Charles Huang (AUS)

Best Female (Premier): Sally Yu (AUS)
Bedi Cup (Best Australian Junior): FM Albert Winkelman (AUS)
U2200 Medallion: Pieter Bierkens
U2000 Medallion: Joshua Behar
Fighting Fund (Premier): GM Justin Tan (AUS), GM Daniel Fernandez (ENG), GM Bobby Cheng (AUS), GM Temur Kuybokarov (AUS), GM Anton Smirnov (AUS), IM Junta Ikeda (AUS), FM Albert Winkelman (AUS)
ACF U2000 "Courage & Self-Belief" Prize: Joshua Behar (AUS), Svetozar Stojic (AUS)

Best Female (Major): Chao Xin Cheng (AUS)
U1800 Medallion: Lachlan Lee (AUS)
U1650 Medallion: Paul (Zhi-Yu) He (AUS)

Pooja Cup (Best Female Australian Junior, Minor): Elena Jule (AUS)
U1400 Medallion: Lucas Ni (AUS)
U1200 Medallion: Justin Adams (AUS)
Best Unrated (Minor): Ronen Bhaumik (AUS)

2020

Due to the COVID-19 pandemic, the 2020 Doeberl Cup did not proceed.

2019 Final Results

Congratulations to GM Hrant Melkumyan (ARM) for winning the 2019 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


Major 1st Place: Jaime Frias (PHI)
Minor 1st Place: Jordan Brown (AUS)
U1200s 1st Place: Ethan Yi Liu (AUS)

Best Female (Premier): IM Padmini Rout (IND)
Bedi Cup (Best Australian Junior): Matthew Clarke (AUS)
U2200 Medallion: Matthew Clarke (AUS)
U2000 Medallion: Ethan Goh (SGP)
Best Female (Major): Zhiyuan Shen (CHN)
U1800 Medallion: Ruicheng Wang (AUS)
U1650 Medallion: Fergus Chiverton (AUS)
Pooja Cup (Best Female Australian Junior, Minor): Chao Xin Cheng (AUS)
U1400 Medallion: CM Bill Egan (AUS)
U1200 Medallion: David Guo (AUS)
Best Unrated (Minor): Ben Matthews (AUS)


2019 PGN Files

Premier Games (Rounds 1-9): Pending

2018 Final Results

Congratulations to GM Timur Gareyev (USA) for winning the 2018 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


2018 PGN Files

Premier Games (Rounds 1-9): Download PGN

2017 Final Results

Congratulations to GM Surya Ganguly (IND) for winning the 2017 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


Best Female (Premier): WGM Irine Sukandar (INA)
Bedi Cup (Best Australian Junior): FM Luis Chan (AUS)
U2000 Medallion: Fedja Zulfic (AUS)
U2200 Medallion: Thomas Leyrer (GER)
Best Female (Major): Lillian Lu (AUS)
U1650 Medallion: Rad Chmiel (AUS)
U1800 Medallion: Axel Ahmer (AUS)
Pooja Cup (Best Female Australian Junior, Minor): Anshika Jain (AUS)
U1200 Medallion: Sze-Yong Ng (AUS)
U1400 Medallion: Ethan Hooi (AUS)
Best Unrated (Minor): Adam Rowland (AUS)


2017 PGN Files

Premier Games (Rounds 1-9): Download PGN

2016 Final Results

Congratulations to IM James Morris (AUS) for winning the 2016 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


Best Female (Premier): WIM Heather Richards (AUS)
Bedi Cup (Best Australian Junior): IM Anton Smirnov (AUS)
U2000 Medallion: CM Shunkai Peng (CHN)
U2200 Medallion: IM Andrew Brown (AUS)
Best Female (Major): Rebecca Stones (AUS)
U1650 Medallion: Jamie-Lee Guo (AUS)
U1800 Medallion: Tony Zhong (AUS)
Pooja Cup (Best Female Australian Junior, Minor): Anshika Jain (AUS)
U1200 Medallion: Jacob Chan (AUS)
U1400 Medallion: Kabilan Manuneedhi (AUS)
Best Unrated (Minor): Wayne Grinyer (AUS)


2016 PGN Files

Premier Games (Rounds 1-7): Download PGN

2015 Final Results

Congratulations to GM Zhou Weiqi (CHN) for winning the 2015 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


2015 PGN Files

Premier Games (Round 1-8, 100 games): Download PGN

2014 Final Results

Congratulations to GM Liviu-Dieter Nisipeanu (GER) for winning the 2014 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


2014 PGN Files

Premier Games: Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Round 5, Round 6, Round 7, Round 8, Round 9

2013 Final Results

Congratulations to GM Li Chao (CHN) for winning the 2013 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results

2012 Final Results

Congratulations to GM Adam Horvath (HUN) for winning the 2012 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final resutsl

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results

2011 Final Results

Congratulations to GM Andrei Deviatkin (RUS) for winning the 2011 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


2011 PGN Files

Premier Games: Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Round 5, Round 6, Round 7

2010 Final Results

Congratulations to GM Li Chao (CHN) for winning the 2010 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Results


2010 PGN Files

Premier Games: Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Round 5, Round 6, Round 7

2009 Final Results

Congratulations to IM Deep Sengupta (IND) for winning the 2009 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Chess 960: Final Results

2008 Final Results

Congratulations to GM Varuzhan Akobian (USA) for winning the 2008 Doeberl Cup.

Premier: Final Results

Major: Final Results

Minor: Final Results

Under 1200: Final Results

Blitz: Final Pairings and Results